PMD 60 YAŞINDA - TBMM'DE ANLAMLI TÖREN | Parlamento Muhabirleri Derneği

PMD 60 YAŞINDA - TBMM'DE ANLAMLI TÖREN

29.05.2024 19:04:16


PMD 60 YAŞINDA - TBMM'DE ANLAMLI TÖREN

Tören Salonu'nda, saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan programda, PMD'nin kuruluşunu anlatan video izlettirildi.

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, PMD'nin kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Dernek Başkanı Kemal Aktaş'a gönderdiği kutlama mesajında, "Köklü bir geleneğe sahip, başarılı, aktif ve tarafsız gazetecileri bünyesinde buluşturan PMD'nin 60. kuruluş yıl dönümünü tebrik ediyor; demokrasi ve milli iradenin en yakın tanıkları olan derneğinize ve üyelerinize mesleklerinde nice başarılar diliyorum." ifadelerini kullandı.""

- "PMD, demokrasiye, basın ve ifade özgürlüğüne her zaman sahip çıkmıştır"

PMD Başkanı Kemal Aktaş da PMD'nin 1964 yılında kurulduğuna dikkati çekerek, "Belki de o dönem içerisinde dünyada eşi benzeri olmayan, Meclis çatısı altında kurulmuş ve parlamentoda yer verilmiş bir dernekten bahsediyoruz. PMD, demokrasiye, basın ve ifade özgürlüğüne her zaman sahip çıkmış, darbe dönemleri de dahil olmak üzere bunun için mücadele vermiş köklü ve saygın bir meslek örgütüdür." diye konuştu.

Törende konuşan TBMM Genel Sekreteri Talip Uzun, PMD'nin, TBMM çalışmalarını izlemekle görevli muhabirleri bünyesinde toplayarak parlamento muhabirliğini gazeteciliğin özel bir uzmanlık alanına dönüştürdüğünü anlattı: Talip Uzun şöyle konuştu;

"Gazetecilik her zaman zor ancak parlamento muhabirliği hepsinden çok daha zor. Bu zor şartlar altında çalışan tüm gazetecilere teşekkür etmeyi borç biliyoruz. Gecesi gündüzü olmayan, hararetli tartışmalara sahne olan ve tek bir kelimeyle bile manşet çıkan bir yerde çalışmak hem çok özel hem de sorumluluğu ağır bir görevdir. Demokratik ve ahlaki sorumluluk bilinciyle ilkeli bir şekilde çalışan gazeteciler, toplum için önemli bir görevi yerine getirmektedir. Bilginin yayılma hızının baş döndürücü şekilde arttığı günümüzde doğru ve dürüst habercilik anlayışı her zamankinden daha kıymetli hale gelmiştir. Hakkaniyet sahibi basınımızın ve gazetecilerimizin, meclisimizde güven ortamının güçlenmesinde paylarının olduğu idrakiyle milletimizin hassasiyetlerini gözeterek doğru bilgilendirme görevini yerine getireceklerine ve demokrasimize katkıda bulunmaya devam edeceklerine inancımız tamdır."

Programa katılan AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler, CHP Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın, MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, DEM Parti Grup Başkanvekili Gülüstan Kılıç Koçyiğit, Saadet Partisi Grup Başkanı Selçuk Özdağ ile TBMM Dijital Mecralar Komisyonu Başkanı, AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman da konuşmalarında PMD'nin 60. kuruluş yıl dönümünü kutladı, parlamento muhabirlerine başarılar diledi.

Törende, PMD'nin çalışmalarına katkılarından dolayı derneğin eski başkanları Göksel Bozkurt, Rahmi Özyazgan ve Can Pulak'a plaket takdim edildi.

Program, derneğin 60. kuruluş yıl dönümü pastasının kadın grup başkanvekilleri tarafından ortaklaşa kesilmesi ve Mermerli Salonda verilen kokteyl ile sona erdi.

Parlamento Muhabirleri Derneği
2019